Bruksizam. Temporomandibularni poremećaji.

 

Bruksizam, kao nesvjesno stiskanje i škripanje zubima, najčešće uzrokuje trošenje zubne cakline, frakture i napukline zuba. Škripanje zubima najčešće se događa noću, dok spavamo, ili u budnom stanju tijekom stresnih situacija, no točna etiologija bruksizma još uvijek nije u potpunosti poznata.

Znakovi i simptomi bruksizma:

➜ buđenje vašeg partnera zbog glasnih zvukova škripanja i stiskanja zuba

➜ okrhnuti zubi

➜ zubna caklina se pretjerano troši

➜ zubi gube morfologiju (kvržice)

➜ zubi postaju osjetljivi na vruće, hladno i slatko

➜ bol u mišićima (osobito ujutro)

➜ bol u uhu

➜ glavobolja

Terapija bruksizma.

relaksacijska udlaga za zaštitu zuboba kod škripanja
 

Bruksizam se liječi interdisciplinarnim pristup koji uključuje udlagu u kombinaciji s kognitivnom bihevioralnom terapijom. Udlaga sprječava trošenje prirodnih zuba, a bihevioralna terapija uči kako upravljati stresom i izbjegavati stresne situacije.

Udlaga se nosi noću i u svim situacijama kada ne možemo svjesno kontrolirati stiskanje zubima te služi kao zaštita od trošenja tvrdih zubnih tkiva, tj. “troši” se udlaga, a ne zubi. Kada se udlaga “potroši”, što je veoma individualno i može biti za šest mjeseci, godinu dana ili dvije, potrebno je izraditi novu.

Dugogodišnje stiskanje i škripanje zubima uzrokuje veliki gubitak tvrdih zubnih tkiva koja zahtijevaju opsežnu oralnu rehabilitaciju kako bi se nadoknadio gubitak istih (najčešće fiksno-protetskim radovima) po čijem završetku se izrađuje zaštitna udlaga.


Temporomandibularni poremećaji.

 

Temporomandibularni poremećaji postaju sve češća kazuistika u ordinacijama dentalne medicine. Očituju se kao bolnost pri otvaranju usta, ograničenost otvaranja usta, nemogućnost pomicanja donje čeljusti u lijevo ili desno, nemogućnost potpunog otvaranja usta ili zatvaranje, škljocanje ili krepitacije pri otvaranju te bolovi u mišićima. 

Poremećaji se dijagnosticiraju temeljem kliničkog pregleda potkrijepljenog magnetskom rezonancom (MR) oba temporomandibularna zgloba.

Ovisno o tipu poremećaja, liječenje se provodi farmakoterapijom, fizioterapijom i izradom relaksacijske udlage.