Parodontologija.

 

Parodontologija se bavi liječenjem potpornih zubnih tkiva koji se sastoji od gingive, parodontalnog ligamenta, cementa korijena i okolne kosti. U parodontne bolesti se spadaju gingivitis, parodontitis i gingivne recesije.

Cilj moderne parodontologije nije samo liječenje uznapredovale bolesti, već i pravovremena dijagnostika i prevencija njene pojave.

Našim pacijentima pružamo potpuno individualan pristup u dijagnostici i terapiji parodontitisa, protetskoj rehabilitaciji te osiguravamo kontinuirano praćenje kroz dugi niz godina.

Parodontologija u NeveaDent ordinaciji:

➜ dijagnostika i planiranje terapije

➜ individualna preventiva - pravovremeno otkrivanje i sprječavanje bolesti

➜ nekirurška parodontna terapija - kiretaža

➜ regenerativna parodontalna kirurgija

➜ prekrivanje recesija

➜ gingivektomija 

➜ kirurški zahvati produljenja krune zuba

Što je to gingivitis?

 

Gingivitis se klinički očituje krvarenjem zubnog mesa prilikom četkanja, te u težim slučajevima crvenilom i oticanjem, posebice u području zubnih papila. 

Uzrok gingivitisa je nakupljanje plaka na zubima zbog loše oralne higijene.

Terapija gingivitisa temelji se na profesionalnom uklanjanju tvrdih i mekih naslaga na zubima te edukaciji pacijenta o oralnoj higijeni. Kod osoba sklonih gingivitis preporuča se upotreba mekih četkica te nježnih i kružnih pokreta pri četkanju. Također, preporuča se upotreba posebnih pasti za zube koje smanjuju krvarenje (npr. Parodontax).


Što je to parodontitis?

veliki gubitak kosti oko zuba na rendgenskoj snimci
 

Ukoliko se upala zubnog mesa ne zaustavi na vrijeme, upala se širi na potporna tkiva zuba (parodont) i razvija se parodontitis. Parodontitis je bakterijska bolest koju karakterizira gubitak kosti oko zub (stvaranje „džepova“) i povlačenje zubnog mesa.

Bolesti parodonta mogu se javiti i kao posljedica nekih sistemskih bolesti (šećerna bolest, leukemija, AIDS i dr.) ili pak zbog nekih loših navika kao što je pušenje cigareta.

Liječenje parodontitisa bazira se na profesionalnom uklanjanje površinskih i dubinskih zubnih naslaga struganjem i poliranjem korijena zuba („kiretaža“) potpomognuto  antiseptičkom i antibiotskom terapijom.

Parodontitis je progredirajuća bolest koja zahtijeva kontinuirano praćenje dubine parodontnih džepova uz redovito čišćenje kamenca i kontroliranje krvarenja. Kontrole kod parodontoloških bolesnika su minimalno svakih 6 mjeseci.

U uznapredovanim fazama bolesti potrebna je kirurška terapija koja objedinjuje struganje i poliranje korjenova i upotrebu oseoinduktivnih materijala za regeneraciju koštanog tkiva.

Parodontološka dijagnostika:

➜ radiološka dijagnostika - ortopan

➜ mjerenje dubine džepova

➜ mjerenje gingivnih recesija

➜ mjerenje klimavosti zuba


Čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje.

 

Čišćenje zubnog kamenca je jedan od najčešćih preventivnih zahvata u stomatologiji. Čišćenjem kamenca i pjeskarenjem uklanjaju se kamenac, plak, te pigmentacije od hrane i pušenja sa površine zuba.

Jednom kada je formiran zubni kamenac, nije ga moguće otkloniti uobičajenim, redovnim metodama oralne higijene te se potrebno prepustiti se u profesionalne ruke i stručne instrumente.

Čišćenje zubnih naslaga ubraja se u bezbolne metode i obično se izvodi bez anestezije. Pacijentima koji imaju izrazito osjetljive zube i imaju velik broj gingivnih recesija preporuča se čišćenje uz upotrebu anestetika.

Nakon čišćenja kamenca ultrazvučnim i ručnim instrumentima, slijedi pjeskarenje zuba kojim se uklanjaju svi pigmenti te blago izbijeli zube.

Za kraj, najbitnije je dobro ispolirati sve zube kako bi površina bila glatka i samim time manje sklona nakupljanju kamenca.


Kiretaža.

čišćenje zubnog kamenca ispod zubnog mesa
 

Postoje dvije vrste kiretaža, otvorena i zatvorena, a koriste se u terapiji parodontitisa. 

Kiretaža je veoma slična samom čišćenju zubnog kamenca, ali za razliku od klasičnog čišćenja iznad razine zubnog mesa, kiretaža ima svrhu struganja i poliranja korijenova ispod razine zubnog mesa.

Zatvorena kiretaža je manje invazivna te se koristi kod manje dubine džepova. Otvorena kiretaža zahtijeva odizanje zubnog mesa te direktan pristup čišćenju i poliranju korijena i završno šivanje. 

Kiretaža je bezbolna i provodi se uz lokalnu anesteziju i primjenu oralnih antibiotika.

Kiretaža se izvoditi samo na zubima na kojima su džepovi dublji od 5 mm, što može biti samo na jednom zubu, nekoliko zuba ili svim zubima u čeljusti.

Pacijentova suradnja i poboljšana oralna higijena uz redovito ispiranje antiseptičkim vodicama za usta (na bazi klorheksidina)  tijekom terapije od iznimne su važnosti za uspjeh terapije.


Gingivne recesije.

 

Gingivna recesija je povlačenje zubnog mesa, a uzrokovana je lošom higijenom (grubo četkanje), funkcionalnim preopterećenjem zuba, a može biti i posljedica dugotrajnog parodontitisa. 

Terapija gingivnih recesija je prvenstveno edukacija pacijenta pravilnoj higijeni usne šupljine upotrebom mekih četkica te nježnih i kružnih pokreta pri četkanju. 

Manje gingivne recesije koje ne narušavaju značajno estetiku osmijeha, ali uzrokuju osjetljivost zuba na toplo i hladno, prekrivaju se kompozitnim ispunima.

Povlačenje zubnog mesa više od 3 milimetra narušava ne samo estetiku osmijeha, već i uzrokuje značajnu osjetljivost zuba na vanjske podražaje. U tim situacijama potrebno je prekriti recesije transplantatom zubnog mesa.


Prekrivanje recesija.

 

Jedan od češćih zahvata u parodontologiji je prekrivanje recesija na zubnim vratovima kako bi se nadoknadilo izgubljeno i zaustavilo daljnje povlačenje “zubnog mesa”.

Prekrivanje recesija omogućuje estetske korekcije osmijeha, sprječava nastajanje karijesa na zubnom vratu te zaustavlja postojanje stalnih upala zbog nepostojanja pričvrsne gingive.

Vezivno - tkivnim transplantatom također rješava se i problem povlačenja zubnog mesa oko protetskih radova i problem prosijavanja metalnog dijela oko dentalnih implantata zbog pretanke i transparentne sluznice.

Vezivno - tkivni transplantat uzima se s nepca te sam zahvat traje oko sat vremena. Upotrebom lokalne anestezije, mikrokirurških instrumenata i najtanjih konaca oporavak najčešće prolazi bez otoka, krvarenja i bolova.


Gingivektomija.

gingivektomijom korigirano zubno meso i postizanje jednake dužine zuba
 

Gingivektomija je dio parodontne kirurgije koja se bavi korekcijom zubnog mesa.

Zubno meso se najčešće korigira iz estetskih razloga kao što su kratki zubi („gummy smile“) ili zubi nejednake dužine. Gingivektomija se također može koristiti za uklanjanje viška zubnog mesa kod pacijenata sa gingivitisom i parodontitisom.

Zahvat se izvodi pod lokalnom anestezijom, a traje od 20 minuta do sat vremena ovisno na koliko zuba se korigira zubno meso. 

Faza cijeljenja zahtijeva oralnu higijenu mekim četkicama i četkanje izuzetno nježnim pokretima.


Kirurški zahvat produljenja krune zuba.

 

Za razliku od gingivektomije, produljenje krune uz uklanjanje viška zubnog mesa uključuje i uklanjanje viška zubne kosti. Zbog toga sam zahvat traje malo dulje, ali oporavak je jednako brz i jednostavan.

Razlog kliničkog produljenja krune može biti isključivo protetski, kada je preostala struktura zuba u razini ili ispod zubnog mesa te ga se kao takvog ne može nadograditi. Ovim zahvatom omogućuje se njegova protetska opskrba.

Uz funkcionalne i estetske razloge zubi se mogu produljiti i iz estetskih razloga. Prilikom rekonstrukcija osmijeha sa nejednakom dužinom zuba ili veoma kratkim zubima, ovim jednostavnim mikrokirurškim zahvatom može se postići harmoničan odnos zubnog mesa i novog protetskog rada te prirodna estetika osmijeha.