Protetika.

 

Dentalni nadomjesci omogućuju nadomještanje gubitka zuba ili estetsku modifikaciju oblika i boje zuba. Glavni cilj protetskih nadomjestaka je uspostaviti narušenu žvačnu funkciju i estetiku osmijeha. 

Osnovna podjela protetskih radova je na fiksne radove koji se cementiraju i trajno ostaju u ustima te na radove koje pacijent može samostalno izvaditi iz usta, tj. mobilne radove.

Opsežne oralne rehabilitacije zahtijevaju temeljito i stručno planiranje te još vještije izvođenje. Izradi protetskog rada veoma često prethodi ortodontska terapija, parodontološka obrada ili pretprotetska kirurgija što uključuje kiretaže zuba, oblikovanje ili nadomještanje mekih tkiva, nadoknadu ili modelaciju kosti te ugradnju implantata.

Fiksni protetske radovi:

➜ krunice 

➜ mostovi 

➜ Inlay / onlay / overlay

➜ ljuskice

Mobilni protetski radovi:

➜ potpune (totalne) proteze

➜ djelomične proteze

➜ proteze na implantatima

Zubne krunice.

 

Zubna krunica je protetski nadomjestak koji kao kapica prekriva krunu zuba, a izrađuje se kada je prirodni zub toliko oštećen da se ne može nadomjestiti ispunom (plombom).

Krunica se izrađuje kako bi se nadoknadilo izgubljeno zubno tkivo i vratila funkcionalnost zuba te zaštitio od daljnjeg propadanja.

Jedna od najčešćih indikacija za izradu krunica je endodontsko liječen zub koji nakon liječenja postaje krhak. Kako bi se zub dodatno učvrstio, prije same izrade krunice potrebno je nadograditi i ojačati preostali dio krune zuba kompozitnom nadogradnjom.

Krunica se, također, ugrađuje na zubne implantate kako bi u potpunosti zamijenila izgubljeni zub po obliku, veličini i čvrstoći te vratila funkcionalnost, lijep i skladan osmijeh.

Indikacije za krunicu:

➜ veliki karijes

➜ Ispun koji prekriva veći dio zuba

➜ nadoknada zubne krune nakon endodontske terapije

➜ fraktura zuba

➜ promjena boje zuba zbog traume 

➜ potrošenost zuba kod bruksizma (škripanje zubima)

➜ nadoknada izgubljenog zuba krunicom na implantatu

Vrste zubnih krunice.

1. Cirkon-keramičke krunice

bezmetalne cirkonske krunice za zube
 
 

Cirkonij dioksid je visokokvalitetan materijal koji se koristi za izradu krunica i mostova te je postao standard moderne stomatologije.

Cirkon-keramičke krunice i mostovi odlikuju se izrazitom čvrstoćom i biokompatibilnošću te je moguće zadržati prirodnu estetiku zuba.Izrađuju se najmodernijom CAD/CAM tehnologijom čime je omogućena preciznost, kvaliteta i dugovječnost rada.

Krunice mogu biti izrađene od monolitnog cirkona koji osigurava izrazitu čvrstoću i dugotrajnost, ali i estetiku. Za prednje zube, gdje je estetika od izrazite važnosti, cirkonska baza oblaže se keramikom čime je postignut prirodan izgled i vrhunska estetika protetskog rada.

Prednost nad metal-keramičkim krunicama je manje brušenja prirodnog zuba zbog veće mehaničke otpornosti cirkona te nemogućnost pojavljivanja tzv. „crnog ruba” zbog povlačenja zubnog mesa jer je cirkon u boji samog zuba.


2. Metal-keramičke krunice

krunice za zube, metal-keramičke krunice,  ordinacija dentalne medicine, doktorica Kovačić, protetika, zubni most
 

Metal-keramika je zlatni standard u protetici. Baza krunice napravljena je od legure metala koja je u potpunosti prekrivena keramikom. 

Metali koji se koriste za izradu metal-keramičkih krunica su kobalt-krom, titan ili zlatne legure.

Koriste se za izradu krunica i mostova svih raspona. 

Posebnost im je mogućnost izrade kombiniranog rada, tj. proteze koja se veže na zubni most pomoću nevidljivih kopči (tzv. etečmeni).

Prednost im je manja cijena od cirkonskih krunica.


3. Staklokeramičke krunice

staklokeramičke emax krunice predstavljaju vrhunsko estetsko rješenje
 

Staklokeramičke krunice predstavljaju vrhunac estetike u dentalnoj protetici.

Keramika u potpunosti oponaša optička svojstva prirodnih zubi kao što su translucencija, transparencija i luminiscencija što rezultira krunicom koju nije moguće razlikovati od prirodnog zuba.

Također, pošto ne sadrži metal, ne dolazi do obojenosti ruba zubnog mesa niti do prosijavanja metala kroz zub. Staklokeramičke krunice predlažu se za prednje zube kako bi se zadržala vrhunska estetika.


Krunica na implantatu.

cirkonska krunica na implantatu nadoknađuje jedan izgubljeni zub
 

Krunica na implantatu nadomješta jedan izgubljeni zub te ne zahtijeva brušenje okolnih zdravih zuba kao most.

Ugradnja implantata planira se temeljem trodimenzionalne rendgenske snimke (CBCT) i kliničkog pregleda. 

Ukoliko situacija dozvoljava, implantat se ugrađuje imedijatno, u istoj posjeti kao i vađenje zuba. Ako situacija nije pogodna, ugradnja implantata odgađa se za 1 do 2 mjeseca nakon vađenja zuba.

Nakon perioda cijeljenja (oseointegracije), koje traje od 3 do 6 mjeseci, uzima se otisak te se radi krunica kao nadomjestak. 

Krunica se može trajno fiksirati cementom ili vijkom.


Ljuskice.

 
 

Estetski problemi koji se mogu ispraviti ljuskicama:

➜  razmaci među zubima

➜  boja zuba

➜  napuknuće cakline

➜  otkrhnuti zub

➜  zubi različite duljine

➜  zubi nepravilnog položaja

 

Keramičke ljuskice ili Veeneers su izrazito tanki i minimalno invazivni protetski nadomjesci i jedni od najčešćih rješenja u suvremenoj estetskoj stomatologiji za uljepšavanje osmijeha.

Omogućuju korekcije boje, oblika, položaja ili veličine zuba te zatvaranje prostora među zubima (dijasteme).

Izrađuju se iz staklokeramike koja zbog iznimnih optičkih svojstava u potpunosti imitira prirodan zub.

Pri izradi ljuskica sudjelujete u procesu odabira boje i oblika kako bismo zajedno stvorili Vaš novi osmijeh pun samopouzdanja.

Zašto zubne ljuskice?

➜ zahtijevaju minimalno brušenje zuba 

➜ brušenje se izvodi u lokalnoj anesteziji te  je u potpunosti bezbolno 

➜ odmah nakon brušenja pacijent dobiva privremene plastične zube koje nosi do izrade ljuskica

➜ terapijski postupak traje tjedan dana

➜ moguća je normalno provoditi oralnu higijenu, koristiti konac, interdentalne četkice, oralni tuš…

➜ boja ljuskica se ne mijenja 

➜ pacijent sudjeluje u planiranju terapije te sam bira boju i oblik

➜ dugotrajnost rada uz adekvatno održavanje oralne higijene

Postupak izrade ljuskica.

Izrada ljuskica započinje izradom plana terapije koji uključuje fotografiranje zuba i osmijeha te digitalno planiranje osmijeha (tzv. Digital smile design) u skladu s pacijentovim željama oko boje, oblika i dužine zuba.

Digitalni dizajn ljuskica prenosi se na pacijentove zube pomoću posebnih materijala koji imitiraju boju budućih ljskica te se lako uklanja. Pacijent i doktor zajedno analiziraju budući osmijeh pri osmijehu, govoru i žvakanju te se izvode eventualne korekcije oblika i dužine zuba.

Brušenje se izvodi pod lokalnom anestezijom te je u potpunosti bezbolno. Nakon brušenja slijedi uzimanje otisaka te izrada privremenih zuba.

Nakon izrade u dentalnom laboratoriju slijedi proba gotovih keramičkih ljuskica i njihovo cementiranje.


Inlay / onlay / overlay.

keramički ispun koji se trajno cementira na zub
 

Inlay, Onlay i Overlay su keramički ispuni koji su dugotrajniji i otporniji na trošenje i promjenu boje od kompozitnih ispuna.

Za razliku od klasičnih ispuna koji se rade i modeliraju u ustima, izrađuju u dentalnom laboratoriju na temelju otiska zuba, nakon čega se cementiraju na zub.

Ovaj tip protetskih nadomjestaka koristi se primarno na stražnjim zubima te se razlikuju jedino u veličini odnosno u površini koju prekrivaju.


Zubni most.

cirkonski zubni most nadoknađuje zub koji nedostaje
 

Zubni most je fiksni protetski nadomjestak koji nadoknađuje jedan ili više izgubljenih zuba. Sastoji se od tri ili više povezanih krunica koje se trajno cementiraju na prirodne zube. Osim na prirodnim zubime, most se može fiksirati i na implantate. 

Zubni most može promijeniti boju i oblik destruiranih zuba te vratiti funkcionalnost žvakanju i estetiku osmijeha. Kvalitetno napravljeni mostovi predstavljaju trajno i dugotrajno rješenje za Vaše zube.

Za nadoknadu jednog izgubljenog zuba potrebno je izbrusiti zub ispred i iza izgubljenog zuba. Most može nadoknaditi i više izgubljenih zuba u nizu, ali tada zahtijeva brušenje većeg broja nosača.

Kao i krunice, izrađuju se iz cirkon-keramike, monolitnog ili punog cirkona te metal-keramike.

Održavanje oralne higijene podrazumijeva, kao i na prirodnim zubima, korištenje četkice, paste, zubnog konca, interdentalnih četkice i vodice za ispiranje usta. Korištenje oralnog tuša ili super flossa idealna su dodatna pomagala kako bi se održalo zdravlje zubnog mesa i osigurala dugotrajnost protetskog rada.

Materijali za izradu zubnog mosta:

➜  cirkon-keramika

➜  monolitni cirkon

➜  metal-keramika

Proces izrade zubnog mosta.

Brušenje zuba izvodi se pod lokalnom anestezijom te je u potpunosti bezbolan. Brušenje traje od pola sata do sat i pol, ovisno o broju zuba koji se bruse.

Neposredno nakon brušenja izrađuju se privremeni plastični zubi kako bi se zaštitili izbrušeni zubi i kako bi pacijent mogao normalno žvakati i funkcionirati tijekom trajanja terapije. Privremeni most cementira se privremenim cementom kako bi se mogao lako skinuti na svakoj probi te nakon probe ponovno privremeno cementirati na zube.

Izrada mosta ima dvije faze. U prvoj fazi isprobava se konstrukcija mosta (cirkon ili metal) nakon čega se dodaje keramika čime most dobiva potpuni oblik i formu. Prije trajnog cementiranja mosta provjerava se njegov oblik i boja te odnos prema zubima u nasuprotnoj čeljusti.


Most na implantatima.

most na implantatima sa cirkonskim krunicama za nadoknadu izgubljenih zuba
 

Most na implantatima se izrađuje kada je bezubi raspon prevelik za klasični zubni most, ili pacijent ne želi brusiti zdrave zube.

Most na implantatima nadoknađuje najmanje 2 ili sve izgubljene zube u jednoj čeljusti. Broj implantata ovisi o broju zuba koji se nadoknađuje, a za nadoknadu svih 12 zuba u jednoj čeljusti je dovoljno 6 implantata za izradu semicirkularnog mosta.

Pozicija implantata se planira ovisno o količini u strukturi kosti. U slučaju da postoji nedostatak kosti ili zubnog mesa oni se mogu nadomjestiti postupcima poput augmentacije kosti (ugradnja umjetne kosti ili transplantacija vlastite kosti), sinus lifta (podizanje dna sinusa) ili vezivno-tkivnih transplantata (presađivanje zubnog mesa). 

Most na implantatima se može trajno fiksirati cementiranjem kao i klasični most na zubima ili učvrstiti vijcima koji omogućuju da se most može lako skinuti. Most se skida samo u slučaju da ga je potrebno zamijeniti novim ili kod većih radova jednom godišnje radi profesionalnog čišćenja.

Nakon ugradnje implantata traje vrijeme zarastanja (oseointegracije) u periodu od 3 do 6 mjeseci. Ako je implantat prilikom ugradnje imao dobru primarnu stabilnost, može se iskoristiti za nošenje privremenog mosta ili krunice.

Nakon vremena zarastanja (oseointegracije) uzima se otisak i izrađuje trajni most. Novi zubi izgledaju estetski i prirodno te omogućuje žvakanje kao s prirodnim zubima.

Most na implantatima predstavlja estetsko, stabilno i dugotrajno rješenje za nedostatak zuba.

Zahvati uz ugradnju implantata:

➜  augmentacija kosti - ugradnja umjetne kosti ili transplantacija vlastite kosti

➜  sinus lift - podizanje dna sinusa u području gornjih kutnjaka

➜  vezivno-tkivni transplantati - podebljanje zubnog mesa uz implantat


All On 4 / All On 6.

all on 4, fiksno je rješenje za potpuno bezubu čeljust, zubni implantati
 

All On 4/6 je posebna vrsta mosta na implantatima kojima se nadoknađuje kompletni zubni luk od 12 zuba nošenih na samo 4 ili 6 implantata. Nadoknađuje izgubljene zube, ali i volumen potpornog mekog tkiva (gingive). Omogućuje normalnu žvačnu funkciju te vraća prirodnu fizionomiju lica i osmijeha koji su izgubljeni zbog upadanja usnica i naglašavanja nazolabijalnih bora kod bezubosti. 

Proces izrade sastoji od dvije glavne faze. Prva faza uključuje ekstrakciju zuba i ugradnju implantata u istoj posjeti, a privremeni fiksni rad stavlja unutar 24 - 48 sati. U drugoj fazi slijedi skidanje privremenog rada, otisci za trajni rad, izrada trajnog rada sa titanskom ili cirkonskom konstrukcijom te predaju trajnog rada.


Mobilni protetski radovi.

Potpuna proteza.

potpuna  ili totalnaproteza nadoknađuje sve izgubljene zube u jednoj čeljusti
 

Totalna ili potpuna proteza izrađuju se prilikom gubitka svih prirodnih zuba u gornjoj ili donjoj čeljusti.

Funkcija potpune proteze je omogućiti odgrizanje i žvakanje hrane, normalan govor, te vratiti estetiku donje trećine lica koja je izgubljena gubitkom svih zuba.

Sastoje se od umjetnih zuba i akrilatne baze koja ružićastom bojom imitira okolnu sluznicu te tako osigurava prirodnu estetiku.

Gornja proteza pokriva cijelo nepce dok donja proteza ima oblik ostavljajući slobodan prostor za jezik.

Nužno je da proteza nepomično leži na svom ležištu kako bi njeno nošenje bilo ugodno i omogućilo normalnu funkciju. 


Djelomična proteza.

 

Izrađuju se kada je prisutan djelomičan broj prirodnih zuba, a broj i raspored preostalih zuba u čeljusti omogućuje pridržavanje proteze.

Proteza se sastoji od metalne baze prekrivene ružičastim akrilatom. Metal joj daje čvrstoću dok akrilat osigurava estetiku i uklapanje u okolnu sluznicu.

Preostali zubi moraju biti čvrsti i sanirani kako bi se djelomična proteza mogla pričvrstiti na njih.

Djelomična proteza se može pričvrstiti na zube pomoću kvačica koje su vidljive na površini zuba, ali na zahtijevaju brušenje prirodnih zuba.

Druga mogućnost je izrada kombiniranog rada, tj. djelomične proteze koja se veže na most pomoću nevidljivih kopči (tzv. etečmena). Kopče se nalaze unutar same proteze i u sklopu metal-keramičke krunice ili mosta te zahtijeva brušenje dijela ili svih zuba, ali osigurava bolju estetiku i funkciju.


Proteza na implantatima.

proteza sa zubnim implantati i lokatorima je stabilna i nadoknađuje izgubljene zube,
 

Ovakva proteza se koristi kada pacijent nije zadovoljan funkcijom i stabilnošću potpune proteze, što je čest slučaj u donjoj čeljusti, ali želi mogućnost samostalnog skidanja zubne proteze za potrebe čišćenja.

Raspored i broj implantata ovise o količini kosti, a obično se ugrađuje 2 implantata u donju čeljusti i 4 implantata u gornju čeljust. 

Implantat se nalazi u kosti, a vanjski dio, koji ostaje vidljiv u ustima, nosi element veze kojim se proteza učvršćuje.

Proteza se veže s implantatima pomoću kopči (Locator®) ili prečke. Odabir veze ovisi o broju implantata u čeljusti, dostupnom prostoru za ugradnju veze te manualnim sposobnostima samog pacijenta.