Oralna kirurgija.

 

Oralnu kirurgiju većina pacijenata povezuje s bolnim vađenjem zuba i nelagodom. Spoj modernih tehnika te iskustvo i znanje naših stručnjaka omogućuje kvalitetne i bezbolne kirurške zahvate u maksimalno kratkom roku.

Oralno-kirurški zahvati u našoj ordinaciji:

➜ ekstrakcija ili vađenje zuba 

➜ ekstrakcija zaostalih korijena zuba

➜ alveotomija (kirurško vađenje umnjaka)

➜ apikotomija (odstranjenje vrška korijena)

➜ cistektomija (odstranjenje ciste)

➜ augmantacija kosti (nadogradnja kosti)

➜ sinus lift (podizanje dna sinusa)

➜ ugradnju implantata

Ekstrakcija ili vađenje zuba.

kliješta za bezbolno vađenje zuba
 

Vađenje zuba najčešći je oralno – kirurški zahvat. Ukoliko je kruna zuba toliko destruirana karijesom da se više ne može popraviti ili je upala toliko jaka da se ne može riješiti endodontskim liječenjem, nažalost zub se mora izvaditi. 

Kako bi vađenje zuba bilo sigurno i jednostavno potrebno je snimiti ortopan ili intraoralnu rtg snimku zuba koji ne smiju biti stariji od 6 mjeseci.

Bol nakon vađenja zuba kontrolira se tabletama protiv bolova, a samo vađenje od kojeg mnogi strahuju je bezbolno zbog primjene lokalne anestezije.

Indikacije za vađenje zuba:

➜ fraktura zuba 

➜ karijesom razorena kruna zuba

➜ upalni procesi koje nije moguće riješiti endodontskom terapijom

➜ trauma

➜ klimavost zuba


Alveotomija.

rendgenska snimka impaktiranog umnjaka koji se mora izvaditi
 

Alveotomija je komplicirano vađenje umnjaka koji još nije u usnoj šupljini ili je samo djelomično niknuo. Cilj zahvat je ciljano odstranjivanje kosti oko neizraslog zuba koje omogućuje njegovu ekstrakciju.

Nakon analize CBCT snimke, zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji te je u potpunosti bebolan. Nakon vađenja zuba zubno meso se šiva te se konci skidaju nakon 7 do 10 dan.

Uz adekvatno pridržavanje danih uputa oporavak traje traje 3 do 5 dana, bolovi se kontroliraju tabletama protiv bolova.


Apikotomija.

uklanjanje upalnog procesa s vrha korijena
 

Kirurški postupak uklanjanja vrška korijena zajedno s upalom naziva se apikotomija. Svrha apikotomije je ukloniti upalni proces na vrhu korijena, spriječiti njegov recidiv te na kraju očuvati zub. 

Zahvat traje oko pola sata u lokalnoj anesteziji. Ovisno o veličini upalnog procesa, rupa u kosti se popunjava umjetnom kosti radi bržeg zarastanja, a vršak korijen se zatvara MTA punilom kako bi osigurala maksimalna uspješnost zahvata.

Oporavak traje 3-5 dana, a skidanje šavova slijedi nakon 7 do 10 dana.


Podizanje dna sinusa - sinus lift.

podizanje dna sinusa uz dodavanje umjetne kosti i ugradnju implantata
 

Sinus lift je rutinski oralno-kirurški zahvat podizanja dna sinusa u svrhu nadogradnje kosti potrebne za ugradnju dentalnog implantata. Veoma česta prepreka za ugradnju implantata u gornjoj čeljusti je nedostatak kosti u stražnjoj regiji. U stražnjoj regiji se nalaza maksilarni sinusi koji svojom pneumatizacijom uzrokuju resorpciju kosti, te što je prošao dulji period od vađenja zuba to brže napreduje.

Cilj zahvata je ispuniti dio sinusne šupljine biomaterijalom koji će potaknuti stvaranje prirodne kosti. Tako djelomično ispunjen sinus neće imati negativnih utjecaja na funkciju sinusa i zdravlje pacijenta.

Preduvjet za zahvat su zdravi sinusi bez ikakvih upalnih procesa (npr. sinusitis) te precizna i stručna radiološka dijagnostika - CBCT snimka.

Zahvat se najčešće provodi u istom zahvatu kada se ugrađuje i zubni implantat, a ovisno o tome koliko kosti nedostaje, postoje dvije tehnike podizanja dna sinusa. Mali sinus lift ili osteotom tehnika se koristi kada nedostaje manja količina kosti, a veliki sinus lift ili lateralni pristup se koriste kada nedostaje veća količina kosti ili se istovremeno ugrađuje veći broj implantata.

Nakon podizanja dna sinusa vrijeme zarastanja kosti (oseointegracije) oko implantata je 6 mjeseci.


Augmentacija kosti.

dodavanje umjetne kosti i ugradnja zubnog implantata nakon cijeljenja
 

Postoji nekoliko tehnika nadogradnja zubne kosti koje se izvode kada pacijent nema dovoljno kosti za ugradnju implantata. Mogu se izvesti prije ili tijekom ugradnje dentalnih implantata.

Kost koja se ugrađuje može biti autologna (pacijentova vlastita kost presađena s jednog mjesta na drugo) ili biomaterijal umjetnog podrijetla ili kombinacija oba. Odabir tehnike i vrste ugrađene kosti ovisi o količini kosti koja nedostaje i poziciji u čeljusti.

Nadogradnja kosti danas se smatra rutinskim zahvatom te sam oporavak traje svega par dana uz minimalne bolove koji se lako kontroliraju tabletama protiv bolova i hlađenje ledom za suzbijanje oticanja.