Endodoncija.

 

Endodoncija je specijalistička grana dentalne medicine koja se bavi patologijom zubne pulpe i periapikalnog tkiva. Primarni cilj endodoncije je sačuvati prirodne zube. Široka lepeza zahvata uključuje dijagnozu i terapiju bol pulpnog i/ili parodontnog porijekla, terapiju vitalne pulpe, nekirurški tretman korijenskog kanala (“liječenje zuba”), ponovnu terapiju neuspjelog liječenja (reviziju) i unutarnje izbjeljivanje zuba.

Vlastiti, prirodan zub uvijek je vrjedniji od implantata ili protetskog nadomjestka, stoga u NeveaDent ordinaciji ulažemo maksimalne napore da ne dođe do njegovog gubitka.

Simptomi koji zahtijevaju liječenje zuba:

➜ pulsirajuća bol (naglašenija noću) 

➜ bol na zagriz

➜ osjetljivost zuba na promjenu topline (osobito na toplo) 

➜ oticanje u području usne šupljine ili/i obraza 

➜ pojava gnojne fistule na zubnom mesu

➜ upalni proces vidljiv na rendgenskoj snimci

Liječenja korijenskih kanala.

 

Suvremeni postupak liječenja korijenskih kanala uključuje bezbolno uklanjanje tkiva pulpe, dezinfekciju instrumentiranih kanala te punjenje bioinertnim materijalom.

Prije početka endodontske terapije potrebno je napraviti rendgensku snimku oboljelog zuba kako bi se vidjele anatomske i morfološke osobine korijenskih kanala te obilježja patološkog procesa, a sam zahvat se provodi uz primjenu lokalne anestezije.

Nakon uklanjanja tkiva pulpe, korijenski kanali se obrađuju najmodernijim strojnim tehnikama i metodama dezinfekcije s ciljem temeljitog uklanjanja inficiranog tkiva i bakterija. 

Slijedi punjenje kanala biokeramičkim punilima te izrada kontrolne rendgenske snimke.

Po završenom endodontskom liječenju, ukoliko nedostaje veliki dio krune zuba, potrebno je zub opskrbiti nadogradnjom i krunicom kako bismo osigurali njegovu dugotrajnost.


Što je to revizija zuba?

revizija starog endodontskog liječenja s upalom na jednom korijenu
 

Revizija je postupak kojim se uklanja materijal za punjenje iz korijenskog kanala liječenog zuba te se ponovnim čišćenjem i dezinfekcijom nastoje ukloniti bakterije u kanalu korijena zuba. 

Indicirana je u slučajevima neuspjeha primarnog liječenja korijenskih kanala. Bol u zubu, pojava fistule, vidljivost upalnog procesa na rendgenskoj snimci liječenog zubu ili ukoliko je na rendgenskoj snimci vidljivo da kanali nisu ispunjeni do vrha potrebno je revidirati primarno endodontsko liječenje zuba.


Unutarnje izbjeljivanje zuba - „walking bleach“ metoda.

izbjeljivanje jednog zuba nakon endodontske terapije
 

Najčešći uzrok unutarnje diskoloracije pojedinog zuba su neadekvatna endodontska terapija (liječenje zuba) ili trauma. 

Nakon revizije starog liječenja, u zub se stavlja sredstvo za izbjeljivanje i zub zatvara privremenim ispunom. Sredstvo za izbjeljivanje ostaje u zubu od 2 do 3 dana te se postupak ponavlja dok se ne postigne željena nijansa.