Kirurško vađenje umnjaka.

 

Kirurško vađenje umnjaka je jedan od češćih zahvata u oralnoj kirurgiji te se danas izvodi rutinski. Umnjaci zahtijevaju kirurško vađenje kada su samo djelomično vidljivi ili nisu uopće vidljivi u ustima. 

Umnjaci mogu i kompletno niknuti u usnoj šupljini, ali imaju nepravilan položaj u odnosu na zubni luk i obično smetaju u normalnoj funkciji i teže se četkaju i čiste te nastaje karijes. Tada se u pravilu radi o klasičnom vađenju zuba.

Osim što umnjak boli može se javiti oteklina, otežano žvakanje i nemogućnost otvaranja usta, a u težim slučajevima povišena tjelesna temperatura i oticanje limfnih čvorova. 

Indikacije za kirurško vađenje umnjaka:

➜ prevencija nastanka karijesa susjednih zuba

➜ duboki karijes umnjaka

➜ perikoronitis - upala zubnog mesa oko umnjaka

➜ prevencija nastanka parodontnih bolesti susjednih zuba

➜ prevencija resorpcije korijena susjednog zuba

➜ folikularna cista impaktiranog zuba

Prije zahvata potrebno je izraditi ortopan ili CBCT snimku kako bi vidio položaj krune i korijena zuba, njihov odnos prema drugim zubima i anatomskim strukturama. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji, nakon ekstrakcije rana se šiva te skidanje šavova slijedi za 10 dana.

Nakon zahvata može doći do blagog oticanja, no to se prevenira hladnim oblozima te tabletama protiv bolova koje ujedino djeluju i protuupalno.