A.

Abrazija zuba: Gubitak zubne strukture, javlja se zbog trljanja ili grebanja, a također može biti posljedica nepravilnog četkanja.

Afta: Male, bolne rane koje se pojavljuju unutar usta. Područje na kojem izbija afta je najprije crvenkasto i bolno, a ubrzo se pojavi okrugla ranica pravilnih rubova sa žućkastosivim pokrovom.

Alveola zuba: Koštana čašica u zubnom grebeni donje i gornje čeljusti u kojoj je usidren korijen zuba pomoću parodontnih vlakana.

Alveotomija: Kirurško odstranjenje kosti i ekstrakcija zaostalog korijena zuba, impaktiranog ili retiniranog zuba.

Anestezija lokalna: Postupak koji izaziva neosetljivost na bol određenog dijela tijela primjenom lijekova koji prekidaju provođenje impulsa kroz živce u toj regiji.

Anestezija mandibularna: Provodna anestezija kojom se anestetik aplicira u područje nervusa alveolarisa inferiora te se postiže unilateralna analgezija donje čeljusti (mandibule).

Apikotomija: Kirurško odstranjenje vrška zubnog korijena prilikom postojanja kroničnih periapikalnih procesa ili zubnih cisti.

Apsces: Lokalno ograničena gnojna upala koja nastaje usred bakterijske infekcije na vrhu korijena zuba (apeks).

Augmentacija kosti: Kirurški postupak nadoknađivanja izgubljene kosti. Za nadomještanje kosti se koriste koštani transplantati iz pacijentovog organizma ili umjetni koštani nadomjesci (sintetski ili ksenogeni).

B.

Bruksizam: Snažno stiskanje i škripanje zubima, osobito za vrijeme spavanja. Uzrokuje prekomjereno trošenje zuba.

C.

Caklina: Najtvrđa tvar u ljudskom tijelu. Pokriva vanjsku površinu zubne krune.

CBCT: engl. Cone beam computed tomography, 3D rendgensko snimanje zuba.  Najsuvremenija je dijagnostička metoda kojom stomatolog dobiva najprecizniji i najdetaljniji uvid u stanje kostiju, zuba i korijena gornje ili donje čeljusti.

Cement: Mineralizirano tkivo koje prekriva zubni korijen.

Cista: Šuplja tvorba ispunjena tekućinom, lokalizirana u kosti ili mekom tkivu.

D.

Dentin: Ili zubna kost  je čvrsto tkivo koje izgrađuje najveći dio zuba. U području krune prekriven je caklinom, a u području korijena cementom..

Diastema: Razmak između kruna zuba.

E

Ekstrakcija zuba: Postupak vađenje zuba.

Endodoncija: Postupak liječenja zuba, tj. “vađenje živca”.

E.

Ekstrakcija zuba: Postupak vađenje zuba.

Endodoncija: Postupak liječenja zuba, tj. “vađenje živca”.

F.

Fistula: Dentalna fistula je kanal koji nastaje od gnojnog upalnog procesa korijena zuba, prodire kroz čeljusnu kost i gingivu te se otvara u usnu šupljinu lingvalno ili vestibularno od zuba uzročnika.

G.

Gingiva: ili drugim riječima zubno meso je sluznica koja okružuje zube i prekriva alveolarnu kost. Klinički, gingiva je čvrsta i rezilijentna, svjetloružičaste boje, a površina je poput narančine kore. Razlikujemo slobodnu i pričvrsnu gingivu.

Gingivektomija: Kirurški zahvat na gingivi (tj. zubnom mesu) kojim se odstranjuje hipertrofično gingivno tkivo.

Gingivitis: Akutna ili kronična upala gingive (tj. zubnog mesa) kao samostalna bolest, kao popratna pojava ili rani simptom neke opće bolesti.

Gingivoplastika: Zahvat preobllikovanja gingivnih rubova u fiziološki oblik kako bi se popravio izgled i funkcija gingive.

H.

Hipersenzibilnost zuba: Preosjetljivost zuba zbog termičkih, kemijskih ili fizikalnih i drugih podražaja, a očituje se kao nelagoda ili različito stupnjevana bol.

Hipodoncija: Urođeni nedostatak jednog ili nekoliko zuba.

Hipoplazija cakline: Prenatalno ili postnatalno oštečenje stvaranja cakline. Klinički vidljivo kao bijele mrlje, jame ili utori na vanjskoj površini zuba.

I.

Impaktirani zub: Zub koji zbog mehaničke zapreke odnosno krivog položaja u čeljusti ili pomanjkanja mjesta u zubnom nizu ne može niknuti. Od trajnih zuba najčešće su impaktirani donji umnjaci.

Implantat: Zubni ili dentalni implantat titanski je vijak kojim se nastoji nadomjestiti korijen zuba. Titan je bikompatibilan materijal te se trajno kirurški ugrađuje u područje gornje ili donje čeljusti na mjesto izvađenog zuba. Služe kao zamjena za priroden korijene,  odnosno kao nosači protetskog nadomjeska.

Implantologija: Kirurška grana dentalne medicine koja se bavi ugradnjom implantata i njihovom protetskom opskrbom.

Inlay: Protetski nadomjestak koji se trajno cementira u preparirani zub.. Izrađuje se izvan usta, a izrađuje se iz zlata, kompozita ili keramike.

Ispun: Izrađuje se iz kompozita (bijeli ispun) ili amalgama (sivi ispun) kako bi se rekonstruirali (nadogradili) dijelovi zuba zahvaćeni karijesom ili manji dijelovi zuba slomljeni traumom.

K.

Kamenac: Zubni kamenac su tvde zubne naslage na zubima. Razlikujemo supragingivni na caklini zuba i subgingivni na korijenu zuba zahvaćenih parodontnim bolestima. Zahtijeva profesionalno, od strane doktora dentalne medicine, čišćenje ultrazvučnim ili soničnim instrumentima.

Karijes: Dentalni karijes najčešća je bolest ljudi kojoj je obilježje lokalizirano razaranje mineralnog tkiva. Nastaje djelovanjem bakterija u usnoj šupljini. Nastaje međusobnim djelovanjem četiri čimbenika: zubne plohe (domaćin), mikroorganizama (uzročnik), okoline (supstrat za mikrofloru) i vremena. Liječi se isključivo uklanjanjem zahvačenog tvrdog zubnog tkiva i stavljanjem kompozitnog ispuna.

Kruna zuba: Dio prirodnog zuba koji se nalazi iznad gingive.

Krunica: Protetski nadomjestak koji u potpunosti prekriva prebrušenu krunu prirodnog zuba (bataljak) Izrađuju se od metal-keramičke ili potpune keramike koje se trajno cementiraju na zub. U potpunosti nadomješta prirodan zub, estetski i funkcijski.

Kserostomija: Osjećaj suhoće usta povezan s manjkom sline. Manjak sline može biti uzrokovan lijekovima, starošću ili nekim sistemskim i autoimunim bolestima.

LJ.

Ljuskica: Minimalno invazivni estetski protetski nadomjesci koji omogućuju korekcije boje, oblika, položaja ili veličine zuba te zatvaranje prostora među zubima (dijasteme). Uključuju minimalno brušenje zubne cakline te trajno cementiranje keramičkog nadomjestka.

M.

Most: Zubni ili dentalni most je fiksni protetski nadomjestak jednog ili više zuba koji nedostaju. Kao nosači mosta služe prirodni zubi ili implantati. Izrađuju se iz metal-keramike ili estetskih materijala poput cirkona i staklokeramike.

N.

Nadogradnja: Nadogradnja zuba je kolčić koji se cementira unutar korijena zuba te služi kao veza između korijena zuba i krune zuba. Izrađuje se na endodontski liječenim zubima čija kruna je značajnije destruirana.

O.

Okluzija: U stomatologiji ovaj pojam definira međusobni dodir zuba gornje i donje čeljusti.

Oseointegracija: Srastanje implantata s kosti. Prilikom ugradnje implantata koštane se stanice regeneriraju stvarajući čvrstu vezu s njegovom površinom.

Ortopantomogram: Dvodimenzionalna rendgenska snimka panoramskog formata koja sadržava kompletnu denticiju i obližnje strukture kao što su maksilarni sinusi i temporomandibularni zglobovi.

P.

Parodont: Pričvrsni aparat zuba, okružuje zub i sidri ga u čeljusti, a čine ga gingiva, cement korijena, alveolarna kost i parodontni ligament.

Parodontitis: Upala parodonta pri kojoj dolazi do nestajanja periodontnoga ligamenta i alveolne kosti oko jednog ili više zuba, zbog čega se oni klimaju i ispadaju.

Periimplantitis: Upala struktura koje okružuju implantat, a zahvaća gingivu i kost. 

Plak: Meke naslage na zubima. Sastoji se od prirodnih komponenata koje uz mikroorganizme i ostatke hrane čine floru usne šupljine. Neke bakterije koje nalazimo u plaku mogu biti štetne posebno uz veliku količinu šećera koja pogoduje nastanku karijesa ili parodontitisa. Ako plak ne odstranimo u roku 24 sata dolazi do njegove kalcifikacije pa nastaje kamenac.

Proteza: Mobilni protetski nadomjestak koji nadoknađuje izgubljene zube. Potpuna proteza nadomješta sve zube u jednoj čeljusti, a djelomična proteza nadomješta djelomični gubitak zuba u jednoj čeljusti. 

Pulpitis: Upala zubne pulpe zbog bakterijske infekcije, zbog frakture zuba ili drugih stanja koje divide do izlaganja pulpe mikrobnoj invaziji, kemijskih i termičkih podražaja, hiperemije i drugih faktora.

R.

Recesija: Povlačenje zubnog mesa.

Revizija:Postupak ponovnog punjenja liječenog zuba kojim se uklanja materijal za punjenje iz korijenskog kanala i ponovnim čišćenjem i dezinfekcijim nastoje se ukloniti bakterije u kanalu korijena zuba.

T.

Temporomandibularni zglob: Čeljusni zglob, jedini pokretni zglob glave i najpokretljiviji zglob na ljudskom tijelu.

U.

Udlaga: Zubne udlage se izrađuju u dentalnom laboratoriju, temeljem otiska pacijentove gornje ili donje čeljusti, a služe za stabilizaciju i rasterećenje čeljusnog zgloba i pripadajućih žvačnih mišića. Individualne su, što podrazumijeva da se izrađuju posebno za svakog pacijenta. Sukladno razlozima za izradu zubnih udlaga razlikujemo: udlage protiv škripanja zuba (brukisizam), udlage protiv hrkanja, sportske udlage, relaksacijske udlage.

Z.

Zagriz: Međusobni dodir zuba gornje i donje čeljusti u svim položajima i kretnjama donje čeljusti.