Zašto zubno meso krvari?

 

Krvarenje zubnog mesa je veoma česta pojava koja pacijentima predstavlja nelagodu, ali i strah. Uzrok krvarenja može biti neredovita, ali i neodgovarajuća oralna higijena. Ukoliko se krvarenje, tj. gingivitis ne prepozna i sanira na vrijeme, gingivitis će prijeći u parodontitis koji za posljedicu ima gubitak kosti oko zuba i na kraju klimanje i ispadanje zuba.

Uzrok krvarenja su najčešće mekane naslage koje su mješavina bakterija, mrtvih stanica, sline i ostataka hrane. Naslage se nakupljaju na prirodnim zubima, zubnom mesu, ispunima, krunicama, protezama i implantatima. Ako se mekane zubne naslage ne uklone, u kontaktu s kalcijem iz sline stvorit će se kamenac koji nije moguće samostalno ukloniti četkicom, već je potrebno dogovoriti termin kod doktora dentalne medicine za profesionalno uklanjanje naslaga. 

Osim neodgovarajuće krvarenje, krvarenje zubnog mesa mogu uzrokovati neki ljekovi, hormonalne promjene kod žena, nedostatak vitamina K, ali i loši ispuni ili protetski radovi.


Neodgovarajuća oralna higijena.

Najčešći uzrok krvarenja zubnog mesa je neodgovarajuće pranje zuba. Zube je potrebno prati minimalno dva puta dnevno, ujutro i navečer, a idealno iza svakog obroka. Potrebno je očetkatkati sve plohe zuba i zubno meso, međuzubne prostore očistiti koncem ili interdentalnom četkicom. Najčešća greška je jer se četkaju samo bijele površine, a zaboravlja se na zubno meso, tj. spoj zubnom mesa i zuba koje je predilekcijsko mjesto za nakupljanje plaka.

Drugi problem je korištenje pretvrde četkice za zube i prejakog stiskanja četkice na zubnu površinu kojima dolazi do mehaničkog oštećenja zubnog mesa. Preporuka je korištenje četkice s mekanim i gustim vlaknima te malom glavom.

Krvarenje koje nastaje zbog neodgovarajuće higijene prestaje u roku od nekoliko dana od poboljšanja higijene.

Parodontitis.

Neliječenjem gingivitisa i pretvaranjem mekih naslaga u tvrde nastaje parodontitis. Parodontitis je kronična bakterijska bolest koja uzrokuje crvenilo i oticanje zubnog mesa, gubitak kosti oko zuba i neugodan zadah, a neliječenjem može dovesti klimanja i gubitka zuba. Razvoju kroničnog parodontitisa mogu doprinijeti pušenje, bolesti krvožilnog sustava, dijabetes, lijekovi i genetska sklonost.


Korištenje određenih lijekova.

Uzrok krvarenje zubnog mesa može biti korištenje lijekova za snižavanje tlaka, lijekova za razrjeđivanje krvi, lijekova protiv alergija i epilepsije, antidepresiva, i onih koji se koriste u kemoterapiji.

Neki ljekovi mogu utjecati na stvaranje smanjene količine sline u ustima što zubno meso čini podložnije upalama i ozljedama. U tu skupinu spadaju antihistaminici, antidepresivi i antipsihotici.

U slučaju korištenja lijekova koji pospješuju krvarenje zubnog mesa ili utječu na smanjeno stvaranje sline u ustima potrebno je posvetiti više pozornosti u provođenju odgovarajuće oralne higijene i redovito posjećivati doktora dentalne medicine radi profesionalnog uklanjanja tvrdi i mekih naslaga sa zuba te njihovo poliranje.


Loši ispuni ili protetski radovi.

Nažalost, loši ispuni ili protetski radovi veoma često su uzrok krvarenja zubnog mesa koje nije moguće zaustaviti samo četkanjem.

Lošim ispunima se smatraju oni koji ne omogućuju provođenje odgovarajuće oralne higijene i to osobito upotrebu zubnog konca i interdentalnih četkica u međuzubnim prostorima. Takvi ispuni su obično i loše ispolirani te hrapava površina i podminirana područja akumuliraju bakterije i ostatke hrane.

Loše krunice i mostovi su oni koji su postavljeni preduboko ispod zubnog mesa ili razmanci u međuzubnim prostorima ne omogućuju upotrebu interdentalnih četkica. 

U slučaju lošeg ispuna ili protetskog rada jedino je rješenje zamijeniti ga novim, boljim radom.


Hormonalne promjene kod žena.

Hormonalne promjene u trudnoći povećavaju rizik od razvoja upale zubnog mesa i razvoja parodontitisa. Povećane razine progesterona čine sluznicu osne šupljine osjetljiviju na bakterije iz plaka te nastaje trudnički gingivitis. Obično se javlja u drugom ili trećem tromjesečju te prolazi sa završetkom trudnoće.

Hormonalne promjene tijekom menstrualnog ciklusa također uzrokuju krvarenje zubnog mesa. Hormoni koji se pojačano luče u tom periodu utječu na pojačanu proklvljenost zubnog mesa, čineći ga osjetljivim i otečenim. Osjetljivost zubnog mesa može se javiti u predmenstrualnom periodu ili tijekom samog ciklusa.


Nedostatak vitamina K.

Vitamin K ima važnu ulogu u stvaranju krvnih ugrušaka pa njegov nedostatak može uzrokovati krvarenje tijekom četkanja zbog manjih ranica na zubnom mesu. Stoga je uravnotežena prehrana iznimno važna za zdravlje usne šupljine i zubnog mesa.